Facebook


Twitter
kraje_CR
V sobotu 20. ledna 2018 v 18:03 hodin vyjely jednotky pražských profesionálních hasičů k nahlášenému požáru klimatizace v přízemí 5 patrového hotelu v ulici Náplavní v Praze.

Premiéra pořadu 15.4.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Dne 20. ledna 2018 byl v 18.01 hodin na krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy nahlášen kouř z klimatizace v hotelu Eurostars David v ulici Náplavní na Praze 2. O tom, že zakrátko budou hasiči bojovat o život desítek osob, neměl nikdo ani tušení. Nejednalo se pouze o kouř z klimatizace, ale rozsáhlý požár hotelu, kde největším zabijákem byl kouř, který se do pokojů dostával z ventilace na WC. Na místo byly okamžitě vyslány jednotky ze stanic Sokolská, Holešovice a Smíchov. Postupně byly k požáru povolány jak profesionální, tak dobrovolné jednotky z celého území hl. m. Prahy v celkovém počtu 120 hasičů ze 16 jednotek. Na místě zásahu bylo nasazeno 28 kusů techniky, z toho 21 CAS (cisternová automobilová stříkačka) a 7 AZ (automobilový žebřík) a použito 150 izolačních dýchacích přístrojů.
Průjezd ulicí Náplavní byl z důvodu špatně zaparkovaných vozidel velmi komplikovaný, zejména pro výškovou techniku. To, že je plno hostů v zakouřených oknech a na římsách, bylo patrné až při příjezdu přímo před hotel. Jejich záchrana byla prováděna za pomocí výškové techniky a nastavovacích žebříků. Takto se podařilo zachránit 34 osob. V průjezdu hlavního vchodu hotelu byly vidět mohutné plameny vycházející z recepce, kterými se první družstva hasičů vybavených termokamerou musela probojovat až k požárem silně poškozenému schodišti. Schodiště bylo požárem zasaženo celé až ke stropu ve třetím patře. Hasiči prohledávaly pokoje hotelu, které byly do jednoho zakouřené. Situace byla velmi nepřehledná. Hosté rozbíjeli okna, křičeli, propadali panice a vyhazovali z oken zavazadla. Při probíhajícím průzkumu bylo dále zjištěno, že se z boční strany hotelu nachází asi 12 osob v ohrožení života a v některých oknech je i pět osob bezprostředně hrozící skokem ze čtvrtého patra.
Občerstvení a zázemí pro všechny zasahující zajistili členové Českého červeného kříže. 
Hasiči uvnitř budovy zachránili 10 osob většinou již v bezvědomí, z nich 4 osoby zemřely. Dva hasiči byli zraněni. Požár byl lokalizován a uhašen za 41 minut od vstupu do hořícího hotelu. Na uhašení požáru bylo spotřebováno 15 500 l vody. Celková škoda byla vyčíslena na 20 miliónů korun.

Více zde…

EPS:

Elektrická požární signalizace je požárně bezpečnostní zařízení, které zajišťuje včasnou (bezprostřední) detekci projevu požáru a zároveň ovládá další požarně bezpečnostní zařízení či jiná technologická zařízení objektu ( vypnutí klimatizace, vyhlášení poplachu … )

 

Zásady: Je důležité aby celý systém EPS byl plně funkční a pravidelně kontrolován. V případě jeho funkčnosti při požáru, je zásadním způsobem negativně ovlivněna požární bezpečnost objektu.


 

Požární dveře:

Aby požární dveře plnily svoji správnou funkci, musí být během požáru zavřené, jen tak mohou zabránit nekontrolovanému šíření požáru v objektu. Jakákoliv blokace požárních dveří v otevřené poloze (kromě automatickému uzavření od systemu EPS) způsobí jejich funkčnost.

 


Dne 19. prosince 2017 krátce po 10. hodině dopoledne došlo na železniční trati Žlutice – Protivec na železničním přejezdu u Záhořic k dopravní nehodě osobního vozidla s osobním vlakem.

Premiéra pořadu 22.4.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Dne 1. 9. 2017 přijalo integrované operační středisko Policie ČR – Krajské ředitelství Plzeňského kraje telefonát od osoby, která se rozhodla spáchat sebevraždu. Hovor byl uskutečněn na území hl. m. Prahy, ale díky tzv. přelivu hovorů se dostal do Plzeňského kraje.

Premiéra pořadu 22.4.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

V úterý 17. 7. 2018 v 10:24 hod vyjely jednotky profesionálních hasičů z centrály, Holešovic, Strašnic, Krče a Smíchova do ul. Mikulandská v centru Prahy. Propadla se zde na stavbě klenba, která zavalila několik osob.

Premiéra pořadu 22.4.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

V úterý 17.7.2018 v 10:24 hod vyjely jednotky profesionálních hasičů z centrály, Holešovic, Strašnic, Krče a Smíchova do ul. Mikulandská v centru Prahy. Propadla se zde na stavbě klenba, která zavalila několik osob. Přesný počet osob na místě v okamžiku zřícení nebyl znám. Krátce po vyslání jednotek byla vyžádána kynologická služba Městské Policie se psy atestovanými na vyhledávání osob v sutinách.

Více zde…


Dne 22. července 2015 zasahovaly složky IZS u dopravní nehody mezi osobním vlakem Pendolino a nákladním automobilem na železničním přejezdu u vlakové stanice ve Studénce na Novojičínsku.

Premiéra pořadu 29.4.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Ve středu dne 22. července 2015 byla v 07.45 hodin na krajské operační a informační středisko HZS Moravskoslezského kraje ohlášena dopravní nehoda mezi vlakem SC 512 Pendolino a nákladním automobilem s návěsem, který převážel náklad plechů z hliníkové slitiny na paletách. Vlakové neštěstí se stalo na železničním přejezdu u železniční stanice ve Studénce na Novojičínsku, na který nákladní automobil vjel i přes aktivní signalizaci oznamující blížící se vlak. Na záchranných a likvidačních pracích se podílely všechny složky IZS. K události bylo vysláno celkem 65 hasičů ze 7 jednotek (stanice HZS Bílovec, Nový Jičín, Ostrava-Zábřeh, JSDH Studénka, JSDH Bílovec, HZS podniku SŽDC Ostrava a Přerov) a 26 kusů techniky. ZZS MSK vyslala na místo události 13 posádek (5x RZP, 1x RLP, 1x RV, 1x vrtulník LZS, 5x vozidla ZDS) a PČR nasadila celkem 115 svých příslušníků. Aktivován byl i posttraumatický tým poskytující psychosociální pomoc zasaženým osobám na místě události a v nemocnicích. Rovněž byla poskytnuta posttraumatická péče zasahujícím, kdy se jedná o standardní proces u tohoto typu události. Náročný zásah byl ukončen téhož dne ve 23.06 hodin.
Svědci této události popisovali stav po srážce jako „ohnivou kouli, která se řítila po kolejích směrem k nádraží“. Trosky včetně nákladu byly rozmetány a vláčeny vlakem až do stanice Studénka. Čelo vlaku zastavilo až na konci nástupiště ve směru své jízdy (tedy přibližně 550 m za železničním přejezdem). Následkem střetu vlaku s nákladním automobilem došlo rovněž ke vzniku požáru (hořely pohonné hmoty z roztříštěného nákladního automobilu a papír proložený mezi nákladem), který se naštěstí nerozšířil do vnitřních částí vlaku Pendolino. Nejvíce zdemolovanou části Pendolina byl jeho první vagon, ve kterém bylo ihned po prvotním průzkumu v 07.59 hodin zahájeno vyprošťování osob. Celkem bylo nutné vyprostit čtyři osoby, z toho tři osoby musely být vyprošťovány za použití hydraulických vyprošťovacích zařízení. Čtvrtá (usmrcená) osoba ležela na podlaze vagónu mezi sedadly. Poslední osoba z vlaku byla vyproštěna v 09.07 hodin, tj. 1 hodinu a 8 minut po zahájení vyprošťovacích prací. Po uhašení malých ohnisek požáru členy jednotek SDH obcí bylo jednotkami SŽDC provedeno zasypávání uniklých provozních kapalin sorbenty a jejich sběr na železničním přejezdu, v kolejišti a nástupišti. Následně byly prováděny práce na odstranění následků mimořádné události.
107 nezraněných cestujících z vlaku Pendolino bylo z druhého nástupiště přesunuto do čekárny hlavní nádražní budovy, kde PČR provedla jejich evidenci a ZZS MSK zkontrolovala jejich zdravotní stav. Nehoda si vyžádala 3 mrtvé a 20 zraněných (18 osob v soupravě Pendolino a 2 osoby v blízkosti trati).

Více zde…

Z Ostrovského mostu v Karlových Varech spadla v sobotu 22. 4. 2017 odpoledne žena do řeky Ohře. Podle prvních informací po pádu bezvládně plavala na hladině.

Více zde.

Premiéra pořadu 29.4.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize


Požár zasáhl v úterý 17. 4. 2018 odpoledne jednu z hal firmy na výrobu papírové lepenky v Ostrově na Karlovarsku.

Premiéra pořadu 6.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Dne 9. 8. 2018 zahajuje hlídka Policie ČR na území Královehradeckého kraje stíhání vozidla, které je vedeno jako kradené.

Premiéra pořadu 6.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Měl to být normální pracovní den, který se změnil v boj o život. Naštěstí bylo pracoviště vybaveno AED a kolegové se nebáli poskytnout první pomoc.

Premiéra pořadu 6.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize


Hasiči vyjeli dne 8. 5. 2018 na rozsáhlý požár haly v pražské Hostivaři. Kouř je vidět z celé Prahy.

Premiéra pořadu 13.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Dne 8. května 2018 ve 12:55 přijal operátor tísňové linky 150 informaci o požáru průmyslové a skladovací haly v ulici U Pekáren v pražské Hostivaři. Krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy vyslalo k požáru 10 pražských profesionálních jednotek, 2 jednotky HZS Středočeského kraje, 4 jednotky HZS podniku, jednotku AČR, 27 jednotek SDH obcí a Leteckou službu Policie ČR, která provedla celkem 90 shozů. Jednotka mladoboleslavské Škoda Auto zasahovala s hasicím robotem LUF-60 a využita byla i jejich speciální cisterna s pěnou One Seven. Při požáru bylo použito celkem 247 izolačních dýchacích přístrojů.
Ve skladovací hale o rozměrech 60 x 150 m bylo uskladněno velké množství neznámého materiálu převážně na bázi textilu a plastových hmot. Na střeše haly se nacházela asfaltová lepenka a dřevěná okna byla zamřížovaná. Intenzivním hořením byla zasažena podstatná část haly, včetně střešní konstrukce. Velitel zásahu dostal informaci, že se v objektu mohou nacházet osoby, které se hasiči snažili nalézt za pomocí termokamer. Zásah byl z počátku veden jak uvnitř, tak z vnějšku budovy zejména pomocí výškové techniky. Po zřícení střešní konstrukce haly se hasební práce přeskupily zejména na hašení z vnějšku budovy a povolán byl vrtulník s bambi vakem. Na vnitřní hašení byl posléze nasazen hasicí robot. Jednotky sborů dobrovolných hasičů zřídili stanoviště pro dálkovou dopravu vody, avšak hydrantová síť nevydržela zátěž a začala kolabovat, proto byla zajištěna kyvadlová doprava vody velkokapacitními cisternami. Hasiči se zaměřili i na uchránění okolních objektů, zejména pak přilehlého pneuservisu, ze kterého evakuovali cca 300 pneumatik a přilehlých garáží, ze kterých evakuovali historická vozidla. Na místě pracovala chemická laboratoř Kamenice, která po dobu zásahu měřila škodliviny v ovzduší a naměřila zvýšenou koncentraci CO a chlorovodíku v několika lokalitách. Leteckým průzkumem se zjistilo šíření zplodin hoření na městské části Prahy 10, 11 a 4. Tato informace byla předána starostům městských částí, kdy byl následně vydán zákaz větrání a otevírání oken. V 01.03 hodin byl požár lokalizován, avšak skrytá ohniska se dohašovala až do ranních hodin. Zásah byl ukončen dne 10. května 2018 ve 14.52 hodin.
Byl aktivován Český červený kříž, který zajistil pitný režim a stravu pro zasahující. Došlo ke zranění jednoho hasiče. Škoda byla vyčíslena na 45 000 000 Kč a uchráněno bylo 15 000 000 Kč.

Dne 9. 8. 2018 je na tísňovou linku 158 ohlášeno pohřešování postarší osoby, která je pravděpodobně dezorientovaná. V okolí se nachází soustava rybníků. Do akce je nasazen vrtulník s termovizí.

Premiéra pořadu 13.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Na trati mezi Mariánskými Lázněmi a Plzní na Karlovarsku vykolejil v neděli 28. července 2019 nákladní vlak převážející vápenec.

Premiéra pořadu 13.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize


Kvůli požáru v balneo provozu v druhém podzemním podlaží hotelu Thermal v Karlových Varech zasahovaly 20. července 2017 večer na místě jednotky hasičů ze druhého stupně požárního poplachu. Požár značně poškodil prostory i vybavení v balneo provozu, mimo tuto část se díky rychlému zpozorování a rychlému zásahu hasičů nerozšířil.

Premiéra pořadu 20.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

V úterý 4. srpna 2020 v odpoledních hodinách došlo v hlavním městě Libanonu, Bejrútu, k rozsáhlému požáru skladovacích přístavních hal a k následné masivní explozi neodborně uskladněného dusičnanu amonného (hnojiva). Do pomoci se zapojují mezinárodní koordinační centra pro humanitární pomoc.

Premiéra pořadu 20.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Výbuch 2 750 tun dusičnanu amonného a následná tlaková vlna způsobil rozsáhlou devastaci přístavu a okolních čtvrtí do vzdálenosti několika kilometrů od epicentra výbuchu. Mnoho zemí, okamžitě zareagovalo s nabídkou pomoci postiženému Bejrútu. Nabídky pomoci zemí Evropské unie byly jak na bilaterární bázi, tak cestou Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC). Oficiální žádost o pomoc Libanonu v první chvíli obsahovala požadavek na pět středních USAR týmů a lékařský materiál. Česká republika nabídla střední USAR tým, který se zaměřuje na pomoc a vyhledávání osob v sutinách.
Ve středu 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách odstartovalo letadlo společnosti Smartwings směr Bejrút. Na palubě byl 36 členný USAR tým složený z příslušníků HZS hl. m. Prahy, pět kynologů se psy z HZS Libereckého a Pardubického kraje, Záchranného útvaru HZS ČR a Svazu záchranných brigád kynologů ČR, statika z HZS Libereckého kraje a lékaře z Úrazové nemocnice v Brně. Zpáteční cestu absolvoval tým již armádním letounem Airbus A-319CJ, vybavení týmu bylo přepraveno druhým armádním letadlem CASA C-295M. Na místě zásahu byla vytvořena buňka pro koordinaci USAR týmů (UCC), obhlídka postižené oblasti a přidělení místa nasazení (worksite) – sektor I (India). Tento sektor se nacházel zhruba 200 metrů od epicentra výbuchu. Objekty v tomto sektoru byly zcela zdemolovány a chyběly i informace o možných pohřešovaných osobách. Za použití psů byly první den prohledány celkem čtyři worksity – bez nálezu osob. V pátek 7. srpna 2020 byl stávající sektor I rozšířen západním směrem. Na dvou místech nasazení prohledával tým rozbořené domy. Celkem český tým prohlédl 85 000 m2. Nasazen byl i statik týmu, který se podílel na posuzování statiky zasažených objektů.
V úterý 11. 8. ráno se celý tým i s vybavením přesunul na letiště, kde členové týmu pomohli s vykládkou materiální humanitární pomoci České republiky z letadel Armády ČR, poté naložili svůj materiál a odletěli zpět do ČR. V souvislosti s opatřeními, která byla přijata v boji s celosvětovou pandemií nemoci Covid-19, byl tým bezprostředně po příletu umístěn do karantény. Všichni členové týmu se vrátili s negativním výsledkem na Covid-19, avšak došlo ke zranění jednoho služebního psa.


Krátce po třetí hodině odpoledne 7. července 2020 přijali hasiči oznámení o nehodě na železniční trati mezi Perninkem a Nejdkem. Již prvotní informace mluvily o zraněných osobách.

Premiéra pořadu 27.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

V liberecké Severochemě vypukl v pondělí 29. 5. 2017 krátce po 12 hodině požár. Zasažen byl sklad hořlavých kapalin.

Premiéra pořadu 27.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize

Od 20. března 2020 do 3. května 2020 probíhala tzv. „Operace Letadlo“. Jednalo se logistickou operaci vyložení, naskladnění, přepočítání a redistribuce nákladu ochranných prostředků dodávaných v souvislostí s Pandemií COVID-19 leteckým mostem z Číny.

Premiéra pořadu 27.5.2021 v 21:30 na ČT2

Video na ivysílání České televize


Facebook


Twitter
ICO_HZS